Gamyball-Gamy BALL isminin anlamı nedir? - Gamikro

Gamy BALL isminin anlamı nedir? :

Gamy`nin ön ismi, Gamikro`nun sevimli bir kısaltmasıdır. Oyunun adı 2014 yılında FDG firmasından 6 ay önce apple-ios oyun marketinde yayınladığımız "New Red Ball" oyununun modifiye edilmiş halidir.

New-Red-BaLL ismine ne oldu?

"New-red-ball" oyunu eski nokia telefon oyunu red-ball'dan esinlenmiştir. Ancak Noki telefonlarda bu oyun TM işareti içermiyordu. Bu sebeple oyun ismini seçerken kırmızı rengi seçtik.

2022-02-11 tarihinde şirketimize gönderilen bir e-posta ile bir uyarı aldık. E-posta kısaca şu şekildeydi: "New red ball ve New-red-ball-2 adlı oyunlarınız kullanıcıların kafasında karışıklığa neden olabilir ve markamıza zarar verebilir. Lütfen bu oyunlar için değişiklik yapın." Apple-ios'tan da aynı yönde bir iletişim mesajı aldıktan sonra oyunun adını ve red-ball yüzünü değiştirdik, özellikle Apple yetkililerinin link verdiği yazıdaki "Copy Cats" bölümü bizlerde çok hayal kırıklığı yarattı. Belki ileride oyunun adını değiştirip "Copy Cat Ball" yapabiliriz, şaşırmayın.

Sorun neredeydi?

2014 yılında oyunumu yayınlarken bir oyunun özel marka olma ihtimalini hesaba katmamıştım. Özellikle “Red Ball” kelimesi jenerik bir isim olduğu için marka başvurusuna uygun olmamıştı. Ama nasıl ki Super-Mario-Bros oyunu tüm dünyada bilinen bir markaysa, oyun isimleri de markalaşmaya başladı ve red-ball ismi FDG şirketine ait bir marka haline geldi.

"BaLL" oyun adı olası bir isim mi?

Yukarıda söylediğim nedenle birçok oyun üreticisi 2020 yılında oyununun adını değiştirmek zorunda kaldı. "Bounce-ball" ve "Hero-ball" oyunları bunun en önemli örnekleridir. Bundan sonra yapacağımız oyunlarda zıplayan top mekaniğini kullanacağız çünkü Platform Oyunları olan bu kategorideki oyunlar Super Mario veya Sonic-Hedgehog oyunlarına benzerliği nedeniyle oldukça popüler.

Ücretsiz online oyun oyna (game online): Gold Miner