Oyun nasıl yapılır - Gamikro

GAMiKRO BLOG, Oyun yapımı fikirleri ve oyun dersleri


Go Gamikro

Gamikro oyun ve mobil uygulama üretmek için kuruldu. Firma ismindeki GA:oyun kelimesinin ingilizce karşılığı olan GAME kelimesini temsil ediyor. MİKRO ise oyunları üretirken en az malzeme ile en fazla fayda sağlamayı ifade ediyor, Öyle ki firma isminde bile Game yerine GA yazarak tasarruf ettik. Oyunlarımız cep telefonunda yüzlerce megabayt yer kaplamaz. 3D oyunlarını dahi 50 megabayt altında üretmeyi hedefliyoruz.


Grafiker Arıyoruz

Yetiştirilmek üzere grafik bölümü öğrencisi veya Çizgi film animasyon mezunu arıyoruz. Yeterli seviyeye geldikten sonra kalıcı çalışan olarak devam edecek. Amacı sadece staj görevini geçiştirmek olan biri değil, hayatının devamında eğlenceli bir meslek yapmak isteyenleri arıyoruz. Aslında okul da önemli değil, fakat karakter çizmek önce karakelem ile başlar ve bilgisayarda adobe photoshop/illustratör programları ile devam eder. Bu açıdan bakınca istediğimiz kişi program bilen biri değil, kurşun kalem ile garip karakterler çizmeyi seven biri olacaktır.

Eğer cep telefonunda oyun oynuyorsan ve "Cut the rope" oyunundaki gibi bir şeker canavarını sen çizmek istersen veya "candy crush" oyunundaki şekerleri daha renkli çizeceğini düşünüyorsan bize mutlaka mesaj yaz. info@gamikro.com . belki aklına piyasadaki oyunlardan daha iyi bir fikir gelir ve okul bitmeden işe başlarız. Staj yeri ararken, ihtiyacın olduğunda biz burda olacağız, ve daha da büyümüş olacağız


Oyun Yapmak İstiyorum

Oyun yapmak isteyen gençler için öneriler: Oyun yapmak bir program yazmaktan daha basit değildir, bu açıdan tek başına oyun yapmayı istiyorsan önce programlama öğrenmen gerekiyor, bir tavla oyunu için fazla kapsamlı grafiğe ihtiyacın olmayacak, bir okey taşını çizmeyi başaracağını veya grafik programı bilen bir arkadaşından rica edeceğini varsayıyorum. Geriye kapsamlı program bilgisi ve internet iletişimini öğrenmek kalıyor. En iyisi hafif bir oyunla başlamak; basit bir oyun olarak; ekrana dokununca zıplayan bir canlı yapmayı deneyebilirsin Doodle-jump örneği oyunu ilk oyunun olabilir, basit olduğunu düşünüyorsan 50.000.000`luk indirme sayısına bakıp ağlamaya başlayabilirsin. Bu oyunu sen yapabilirdin ve şimdi o eski koltukta oturmak yerine bir ferrari koltuğuna oturuyor olabilirdin. Tamam tamam ağlama, hiçbirşey için geç kalmış sayılmazsın. Flappy bird gibi sinir bozucu bir oyun dahi milyonlara ulaşabiliyorsa hiçkimse için geç kalınmış sayılmaz.

Oyun programı için kullanabileceğin onlarca açık kaynaklı(Cocosx, Construct 2, Game Maker ) program ve azıcık parayı bir araya topluyorsan işini kolaylaştıracak ücretli yazılımlar mevcut(Telerik, Corona, Marmalade). Türkiyede binlerce örneği olan ve bir lise öğrencisinin bile kolayca yapabileceği bir anket uygulaması yapmak için Phone Gap arabirimi ile başlayabilir. Eğer çok sağlam başlayıp önce oyun firmalarında çalışak isterim dersen Native kod ile java programlama tarafından girmeni tavsiye ederim.

Gamikro Google playGamikro FacebookGamikro twitterGamikro Youtube